+48 530 590 360 panelvan.pl@gmail.com

Łóżko do samochodu dostawczego camper van.

Działając w branży zabudów do samochodów dostawczych otrzymuję wiele telefonów czy zajmuję się również zabudową pod Camper Van. Gałąź ta przeżywa ostatnio potężny rozkwit i to nie tylko w Polsce ale na całym świecie. Oczywiście zabudowy samochodów dostawczych dla celów biznesowych diametralnie różnią się od zaadoptowania samochodu dostawczego pod cele rekreacyjne. Trend branży Camperv Vanów nabrała takiego rozpędu i jest tak popularny, że często na fali popularności zaadoptowanie samochodu przekracza nawet koszt 50 000 zł! Mała dygresja z mojej strony… za taką gotówkę można zwiedzić cały glob kilka razy. Moje subiektywne odczucie i zaznaczam że zdaję sobie sprawę że widzę bardzo mały wycinek całego rynku jest takie, że im bardziej wypasiony i naszpikowany Caper Van tym rzadziej ktoś wyjeżdża skorzystać z takiej przygody.

Korzenie kamperów sięgają roku 1967 i zapoczątkowała je firma Volkswagen swoim pionierskim modelem Buli, potocznie zwanego ogórkiem. Była to super alternatywa dla hipisowskiej grupy społecznej, która pozwoliła zmniejszyć koszty podróżowania i dzięki temu więcej pieniędzy przeznaczyć na ,,hulaszczy,, tryb życia. Inaczej sprawa ma się w XXI wieku. Tutaj rozkwit Kamper Vanów spowodowała pandemia i związane z nią ograniczenia w podróżowaniu. Jednak pandemia powoli odchodzi a ten rodzaj spędzania odpoczynku pozostał.

Powyżej napisałem, że zauważyłem relacje że im droższa adaptacja samochodu tym rzadziej ktoś korzysta. I o tym właśnie chciałbym napisać w tym poście. Może nie dosłownie o tym ale o kliencie który ostatnio poprosił mnie o wykonanie projektu pod jego samochód dostawczy a głównym kryterium była cena.

Klient zgłosił się do mnie z problemem że jego marzeniem jest co weekend gdzieś wyjechać. Nie korzystać z hoteli, szwedzkich bufetów i wykrochmalonych ręczniczków. Tylko zapakować się w piątek wieczorem po pracy i w sobotę rano już być w trasie i wrócić popołudniem w poniedziałek. Mówi że jego samochód dostawczy jest jego kluczowym narzędziem pracy. Przewozi sprzęt i część materiałów. Ale chciałby i tu cytuje „coś takiego że raz dwa i mnie nie ma, z dziewczyną albo co lepsze z kolegami na ryby”.

Samochód dostawczy to Mercedes Vito L2 który nie był typowym blaszakiem, ponieważ przestrzeń ładunkową wewnątrz miał dostosowana do przewozu osób. Narzędzia zawsze były przewożone w walizkach a materiały w workach więc nie było śladu po tym że samochód również służy do pracy. ,,Tak jestem pedantyczny,, powiedział.

Zabudowa do camper vana

Główne wymiary jakie zostały pobrane to szerokość i długość blaszaka. Chodziło o skonstruowanie swoistego rodzaju skrzyni która może służyć jako łóżko do samochodu dostawczego camper van. Skrzynia musiała być mobilna i lekka aby zawsze można ją było bez problemu włożyć i wyłożyć z samochodu. Czyli dokonać weekendowej transformacji. A przy tym nie może zajmować dużo miejsca w samochodzie, ponieważ z przodu znajdują się dodatkowe dwa siedzenia których montaż i demontaż jest dość czasochłonny. Wszystko miało być proste i bez udziwnień, wycięte na maszynie CNC.

Głowna konstrukcja (nie licząc wysuwanych szuflad) pochłonęła tylko dwie sklejki 13mm o wymiarach 1500×2500 mm. Dół skrzyni finalnie ma pomieścić trzy szuflady na lodówkę, palnik oraz przybory kuchenne. Ale o tym będzie w następnym poście.

łóżko do samochodu dostawczego camper van
łóżko do samochodu dostawczego camper van
Zabudowa camper vana łóżko

Przy obecnie szybujących cenach sklejki nie może być żadnej pomyłki dlatego projekt został poskładany w programie 3D, czy aby na pewno wszystko ze sobą pasuje. Na rysunku widać że na bokach skrzyni zostały wycięte otwory aby w łatwy sposób można ją było włożyć do samochodu dostawczego.

Po wycięciu całość została złożona i skręcona za pomocą wkrętów ciesielskich.

Zabudowa camper vana łóżko
łóżko do samochodu dostawczego camper van
Zabudowa camper vana łóżko
Zabudowa camper vana łóżko
Zabudowa camper vana łóżko
Zabudowa camper vana łóżko
łóżko do samochodu dostawczego camper van

W następnym poście opiszę konstruowanie szuflad oraz proces obicia sklejki.

Donośnik pojawi się >> tutaj <<

 

Łóżko do samochodu
Łóżko do samochodu

Zapraszam do zapoznania się z ofertą półek oraz zabudów do samochodów dostawczych firmy Panel Van.